Libraria Bucuresti, numai carti bune
Libraria Bucuresti, numai carti bune
Libraria cartilor interzise

Contul meu

Cosul meu

Relatii Clienti

Cum Cumpar ?
NOUTĂȚI
ÎN LIBRĂRIE
BESTSELLER
TOP 20
OFERTE SPECIALE
PROMOŢII ŞI PACHETE
PRECOMENZI: CĂRȚI
ÎN CURS DE APARIȚIE
Aboneaza-te la newsletter
ANPC
Filocalia Siriaca II. Calea spre desavarsire
Filocalia Siriaca II. Calea spre desavarsire
Editura: Vremea
An de aparitie: 2025
Numar de pagini: 464
Autor(i): trad. prof. Remus Rus
Editura: Univers Enciclopedic
Disponibilitate: In stoc

Volumul de faţă se înscrie în tradiţia scrierilor filocalice, cu deosebirea că textele pe care le conţine au fost concepute în limba siriacă.

Ele au acelaşi obiect, ascensiunea la Dumnezeu prin purificare şi despătimire, iluminare şi desăvârşire a tuturor credincioşilor – sacerdoţi, monahi sau mireni – care se nevoiesc, dorind cu ...
Pret: 74,00 lei
buc.
CARTI » Noutati, Religie » Filocalia Siriaca II. Calea spre desavarsire

Filocalia Siriaca II. Calea spre desavarsire

Volumul de faţă se înscrie în tradiţia scrierilor filocalice, cu deosebirea că textele pe care le conţine au fost concepute în limba siriacă.

Ele au acelaşi obiect, ascensiunea la Dumnezeu prin purificare şi despătimire, iluminare şi desăvârşire a tuturor credincioşilor – sacerdoţi, monahi sau mireni – care se nevoiesc, dorind cu fervoare să dobândească starea de îndumnezeire prin har – asemănarea cu Dumnezeu şi Împărăţia Cerurilor.

S-a spus adeseori că literatura creştină siriacă are mai mult un caracter mimetic, întrucât s-a născut din traduceri de texte bizantine greceşti şi din imitarea acestora.

Fără îndoială, există aici un sâmbure de adevăr.

Cu toate acestea, literatura creştină siriacă nu poate fi redusă doar la mimetism

Ea are propria ei identitate, adeseori fascinantă şi uluitoare prin bogăţia simbolică, prin subtilitatea interpretărilor şi a nuanţelor doctrinare al căror corolar rămâne sensibilitatea unei spiritualităţi mistice de frumuseţe unică.

"Doamne şi Stăpânul vieţii mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire şi al grăirii în deşert nu mi-l da mie; Iar duhul curăţiei, al gândului smerit, al răbdării şi al dragostei, dăruieşte-l mie, robului Tău; Aşa, Doamne, Împărate, dăruieşte-mi ca să-mi văd greşelile mele şi să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat eşti în vecii vecilor."

Amin. Rugăciunea de pocăinţă a Sfântului Efrem Sirul

Din cuprins:

- Tratat despre insingurare sau rugaciune

- Tratat despre pustnicie

- Tratat despre cea mai scurta cale spre Dumnezeu

- Tratate mistice

- Despre lucrarile harului

- Despre vederea lui Dumnezeu

- Doua epistole despre fericire

- Despre taina crucii lui Hristos.

Ce parere ai despre cartea "Filocalia Siriaca II. Calea spre desavarsire" ?

Cine a cumparat Filocalia Siriaca II. Calea spre desavarsire, a mai cumparat si:
Petrecerea mincinoșilor
Kelsey Cox
Tatal meu a fost un M.I.B. 5
Jason Mason, Jan van Helsing
Algoritmul miracolului
dr. Gina Chiriac
Lista condamnaților
Jack Carr
Abonare newsletter
Relatii clienti
termeni si conditii
Calea intelepciunii
| Despre noi | Carti Online | Reguli confidentialitate | Sitemap |
© LIBRARIA BUCURESTI ONLINE