Un amestec luxuriant si îmbatator de culoare si arome din India
Un roman fascinant, care transporta cititorii în vremea în care Imperiul Britanic înca avea o influenta puternica asupra Indiei, cu amestecul sau de traditii, obiceiuri, locuri seducatoare si festivaluri pline de culoare.
1930, Rajputana, India
De la moartea sotului ei, tânara ziarista Eliza Fraser s-a refugiat doar în pasiunea pentru fotografie.
Când guvernul britanic o trimite sa fotografieze familia regala la palatul de pe marginea unui lac, îl cunoaste pe Jay, fratele extrem de atragator al printului.
Cu toate ca Eliza îi reproseaza saracia în care traieste poporul indian, iar el îi aminteste de nedreptatile comise de britanici, cei doi descopera ca au surprinzator de multe în comun.
Dar familiile si societatea dezaproba relatia care se înfiripa.
Asa ca trebuie sa ia o hotarâre: îsi asculta inima sau fac ce asteapta ceilalti de la ei?
„O poveste de dragoste care sfideaza toate asteptarile si o Indie fermecatoare, aflata înca sub dominatie britanica.
O lectura perfecta pentru orice cititor de fictiune istorica care îsi doreste sa evadeze într-o lume plina de culoare.“
Anamaria Manolescu