Premiul Nobel pentru Fiziologie sau Medicina 2000
Eric R. Kandel este autorul bestsellerului Epoca inconstientului.
Editie ilustrata alb-negru si color
„Aceasta colectie de eseuri aduna la un loc pasiunea mea de o viata pentru arta si munca mea neobosita din domeniul neurostiintei pentru a explora modul în care percepem arta.
În centrul acestei explorari se afla fascinatia mea aparte pentru arta si cultura Vienei de la 1900.
A fost o epoca în care schimbul liber de idei între artisti, istorici ai artei si oameni de stiinta a dat nastere modernismului si conceptului de «contributie a privitorului»: descoperirea faptului ca arta este incompleta fara implicarea perceptuala si emotionala a spectatorului.
Plecând de la acest concept, am început sa învatam despre modul cum foloseste creierul nostru reguli specializate si universale pentru a construi lumea vizuala, ca, de pilda, ceea ce vedem într-o pictura.
În acelasi timp însa creierul aplica unei imagini si experientele, amintirile si emotiile noastre personale.
A întelege modul cum interactioneaza aceste procese de ordin superior pentru a rezulta contributia privitorului este una dintre marile provocari cu care se confrunta neurostiinta în secolul XXI.
Artistii însisi recunosc importanta proceselor inconstiente – ale lor si ale privitorului – si pot sa le foloseasca în mod deliberat în actul de creatie sau sa le conteste.”
(Eric R. Kandel)
„O analiza dinamica si erudita a experientei artei.”
(Kirkus Reviews)
„Eseurile despre arta si stiinta ale lui Eric R. Kandel reprezinta o lectura fascinanta si incitanta care trateaza minunat interactiunea complexa dintre modul de functionare a creierului si reactiile noastre emotionale la arta.
Este o dovada a priceperii lui Kandel de a face stiinta abordabila si relevanta pentru experientele noastre de zi cu zi în ceea ce priveste arta.
Aceasta carte este o lectura obligatorie pentru toti cei interesati de modurile profunde în care arta si stiinta se intersecteaza pentru a ne defini perceptia asupra lumii.”
(Mental Health Affairs)