Libraria Bucuresti, numai carti bune
Libraria Bucuresti, numai carti bune
Dacia esoterica

Contul meu

Cosul meu

Relatii Clienti

Cum Cumpar ?
NOUTĂȚI
ÎN LIBRĂRIE
BESTSELLER
TOP 20
OFERTE SPECIALE
PROMOŢII ŞI PACHETE
PRECOMENZI: CĂRȚI
ÎN CURS DE APARIȚIE
Aboneaza-te la newsletter
ANPC
Regina mărilor. Venetia
-10
Regina mărilor. Venetia
Editura: All
Data aparitiei: 2024
Numar de pagini: 457
Autor(i): Roger Crowley
Editura: Alfa All
Colectia: Cavaleri si Razboinici
Disponibilitate: In stoc

Istoria măririi și decăderii Republicii care a stăpânit Mediterana!

Povestea irezistibilă a visului imperial venețian, redată cu un entuziasm molipsitor

Cunoscutul istoric și autor britanic Roger Crowley prezintă în această carte amplă uimitoarea călătorie de cinci sute de ani a Veneției spre dominația europeană, printr-o poveste epică care nu are rival în ...
Pret: 85,00 lei
Pret: 76,50 lei
buc.
CARTI » Istorie » Regina mărilor. Venetia

Regina mărilor. Venetia

Istoria măririi și decăderii Republicii care a stăpânit Mediterana!

Povestea irezistibilă a visului imperial venețian, redată cu un entuziasm molipsitor


Cunoscutul istoric și autor britanic Roger Crowley prezintă în această carte amplă uimitoarea călătorie de cinci sute de ani a Veneției spre dominația europeană, printr-o poveste epică care nu are rival în ceea ce privește suspansul, intriga și bogăția stilului literar.

Regina mărilor urmărește întreaga saga imperială venețiană, de la nefericita cruciadă care a culminat cu jefuirea Constantinopolului, în 1204, până la războiul din 1499–1503, în urma căruia turcii otomani îi vor înlocui definitiv pe venețieni ca principală putere navală în Marea Mediterană.

Între aceste repere se află trei secole de dominație maritimă venețiană, răstimp în care un mic oraș de „locuitori ai lagunei“ se transformă în cel mai bogat loc din lumea cunoscută.

Bazându-se pe relatări de primă mână despre bătălii maritime crâncene, negocieri abile și manevre diplomatice surprinzătoare, Crowley zugrăvește o imagine plină de viață a acestei republici medievale, abilă și avidă de cuceriri, și a vastelor teritorii ajunse sub stăpânirea sa.

Autorul arată cu măiestrie cum, de la deschiderea rutelor de mirodenii până la confruntarea dintre creștinism și islam, „Serenisima Republică“ a jucat un rol definitoriu în cele mai acerbe conflicte ale vremurilor sale – conflicte ale căror ecouri se simt și astăzi.

„Crowley a pus atâta energie în cele relatate, încât cititorul are senzația că bătăliile navale sau episoadele de asediu se petrec aievea în fața ochilor săi.“

– The New York Times

Ce parere ai despre cartea "Regina mărilor. Venetia" ?

Cine a cumparat Regina mărilor. Venetia, a mai cumparat si:
Stalin. Curtea tarului rosu
Simon Sebag Montefiore
Sfinx. Tainele istoriei, 2 volume
Hans-Christian Huf
Cruciadele. O istorie a luptelor pentru Tara Sfanta
Lars Brownworth
Lux, modă și alte bagatele politicești în Europa de Sud-Est, în secolele XVI–XIX
Constanta Vintila-Ghitulescu, Giulia Calvi, Maria Pakucs-Willcocks, Nicoleta Roman, Michal Wasiucionek
Abonare newsletter
Relatii clienti
termeni si conditii
Filocalia sfintelor nevointe ale desavarsirii
| Despre noi | Carti Online | Reguli confidentialitate | Sitemap |
© LIBRARIA BUCURESTI ONLINE