Malcolm, o carte scrisa de James PurdyPublicat în 1959, romanul, usor picaresc, spune povestea insolita a unui baiat de 15 ani, Malcolm, de o frumusete exceptionala surpins într-o calatorie aventuroasa cu incidente comice si tulburatoare deopotriva.
Intrând rând pe rând sub aripa protectoare a unui faimos astrolog, a unui milionar, a unui pictor pitic, a unei regine a muzicii jazz, a celei mai cunoscute interprete din America si a altor personaje excentrice, Malcom este condus la nesfârsit, de la protector la protector, în cautarea tatalui sau disparut pâna când calatoria în sine duce la coruperea inocentei si, finalmente, la propria nimicire.
Romanul cu care James Purdy si-a facut intrarea pe scena literara americana e simptomatic pentru întreaga sa cariera ulterioara. Neasteptat de puternic, în pofida aparentei unui schelet auster, cu o atmosfera funambulesca care contopeste basmul, critica sociala si farsa intelectuala, capabil sa te miste, desi pare sa fi facut din impersonalitate o virtute, dar, cu toate acestea, ori poate tocmai datorita acestora, existând si actionând marginal, într-un teritoriu doar al lui, superior si glacial în particularitatea-i.
„Pâna acum câtiva ani (2009), daca as fi fost întrebat cine este cel mai mare scriitor american de fictiune în viata, probabil ca mi-as fi uimit interlocutorul raspunzând: James Purdy, care este în mod cert autorul de fictiune amerian cel mai subestimat.”
Interview Magazine