Libraria Bucuresti, numai carti bune
Libraria Bucuresti, numai carti bune
Ileana Vulpescu

Contul meu

Cosul meu

Relatii Clienti

Cum Cumpar ?
101 Carti noi
Ultimele noutati
in librarie
Top 50
Cele mai cautate,
cele mai citite
Jeffrey Archer
Cel mai bine vandut
scriitor in India si U.K.
Bestseller
Povestea lui Petru,
primul dintre apostoli
Ileana Vulpescu
Despre femei,
dragoste si tristete !
Aboneaza-te la newsletter
Experimentul Targsor. Inceputul represiunii comuniste
-15
Experimentul Targsor. Inceputul represiunii comuniste
Editura: Curtea Veche
Anul de aparitie: 2011
Numar de pagini: 424
Autor(i): Victor Rosca
Editura: Curtea Veche
Colectia: Memorii si Corespondenta
Disponibilitate: In stoc

Am scris aceasta carte ca pe un omagiu adus generatiei de adolescenti, elevi de liceu, care au avut curajul sa se opuna dictaturii comuniste si sa refuze colaborarea cu diavolul, atunci când cea mai mare parte a populatiei se supunea cuminte, cedând în fata fortei brutale.

Am surprins aici aventurile lor ...

Pret: 30,00 lei
Pret: 25,50 lei
buc.
CARTI » Istorie » Experimentul Targsor. Inceputul represiunii comuniste

Experimentul Targsor. Inceputul represiunii comuniste

Am scris aceasta carte ca pe un omagiu adus generatiei de adolescenti, elevi de liceu, care au avut curajul sa se opuna dictaturii comuniste si sa refuze colaborarea cu diavolul, atunci când cea mai mare parte a populatiei se supunea cuminte, cedând în fata fortei brutale.

Am surprins aici aventurile lor carcerale, în momente de viata si de moarte. Unele fragmente sunt amuzante, altele nu sunt în stare sa va faca sa visati. Fara sa simtiti, sunteti purtat prin multiple hauri ale urii umane, unde riscul de a va cutremura este real.

Victor Rosca

Victor Rosca s-a nascut la 17 decembrie 1926, în satul Râusor, judetul Brasov.
Studii: Liceul „Radu Negru“ din Fagaras; Faculta­tea de Constructii din Cluj-Napoca (absolvita în 1969).
Profesia: inginer
A fost detinut politic între anii 1948–1951; 1959–1963.
A fost arestat pe 28 iunie 1948, în timpul examenului de bacalaureat. Condamnat la doi ani de închisoare corectio­nala. A executat pedeapsa în Penitenciarul Târgsor. Pe 28 iunie 1950 i s-a prelungit detentia si a fost eliberat în 1951 din Penitenciarul Ploiesti.
Dupa eliberare, i s-a impus domiciliu obligatoriu în satul natal (1951–1952).
În 1958, a fost exmatriculat din anul V de facultate, pentru ca fusese detinut politic.
În 1959, a fost arestat pentru manifestari legate de Revo­lu­tia din Ungaria si condamnat la patru ani de închisoare corectio­nala. A executat pedeapsa în lagarele de munca din Balta Brailei si a fost eliberat în 1963 de la Formatiunea Ostrov, în urma unui decret de gratiere. Dupa eliberare, au continuat sicanele din partea autori­tatilor.
În 1988, a reusit sa plece împreuna cu sotia în vi­zita la una dintre fete, în Canada, si s-a decis sa ceara azil politic.
Victor Rosca este întemeietorul si redactorul-sef al revistei literare Candela de Montréal, pe care o editeaza la Montréal, Canada, din anul 1997.
A publicat Moara lui Kalusek — Începutul represiunii comuniste, Curtea Veche Publishing, Bucuresti, 2007.

Ce parere ai despre cartea "Experimentul Targsor. Inceputul represiunii comuniste" ?

Cine a cumparat Experimentul Targsor. Inceputul represiunii comuniste, a mai cumparat si:
Romanii in secolele 19-20. Europenizarea
Ioan Bulei
Mitologie clasica
Lazar Saineanu
Comunismul povestit copiilor de fiica unui condamnat la moarte
Martha Georgescu Topuslau
Mitologia poporului roman
Tudor Pamfile
Abonare la newsletter
Biblioteca pentru toti copiii
Board Games
Marele Pescar
Aurora Liiceanu
Ileana Vulpescu
| Despre noi | Index Autori | Index Edituri | Index Titluri | Cautari | Reguli confidentialitate |
© LIBRARIA BUCURESTI ONLINE